Gdy w 2004 r. Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, otworzyły się dla Polaków możliwości zarobkowania poza granicami kraju.

Rozliczenie dochodu i podatku z pracy za granicąMimo, że już od wielu lat możemy swobodnie uzyskiwać dochody w różnych krajach Europy i świata, ciągle nie wszyscy jesteśmy świadomi, że wiąże się to z obowiązkiem rozliczenia w Polsce dochodów uzyskanych za granicą.

Rozliczenia podatkowe, a przychody osiągane za granicą

Sposób opodatkowania dochodów uzyskiwanych za granicą zależy od tego, w którym kraju mamy miejsce zamieszkania, a także od tego, czy Polska ma z tym krajem podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Ograniczony obowiązek podatkowy — dotyczy osób (nierezydentów), które nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Opodatkowaniu podlegają jedynie dochody uzyskane ze źródeł położonych w Polsce.

W pierwszej części poradnika poruszone zostały podstawowe kwestie związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Zainteresowanych tematem zachęcamy do zapoznania się pierwszą częścią:

Jak założyć firmę? Pomoc w założeniu firmy cz. 1 z 2

Pomoc prawna związana z firmą

Jak często będziesz płacił podatki ?

Wybraliśmy sposób rozliczania, ale jeszcze musimy zdecydować o  częstotliwości płacenia podatków. Mamy do wyboru:

 • miesięcznie
 • kwartalnie

Decydując się na  podatek płacony co miesiąc – pamiętamy, że do 20-go dnia miesiąca płacimy podatek za miesiąc miniony. Natomiast płacąc podatek kwartalnie mamy więcej czasu na  skompletowanie dokumentów, na zebranie odpowiedniej kwoty oraz  możliwość dłużej obracać naszymi pieniędzmi. Przy rozliczeniach kwartalnych podatek płacimy do 20-go dnia miesiąca następnego po skończonym kwartale.

Osobiście uważam, że łatwiej pamiętać – każdy 20-ty, oznacza termin na zapłatę podatku. To, co się dzieje w Twojej firmie trzeba policzyć…. Zastanów się, ile czasu, uwagi i pieniędzy chcesz przeznaczyć na prowadzenie swojej księgowości.

Masz pomysł na własną firmę?

To świetnie. Pomogę Ci przejść przez proces zakładania działalności a jeśli zechcesz - zajmę się księgowością Twojej firmy. Pamiętaj – jako przedsiębiorca będziesz miał i tak dużo obowiązków związanych z prowadzeniem firmy. Księgowość – oddaj w ręce fachowców.Pomoc w prowadzeniu firmy

A teraz przechodzimy do rzeczy. Z pewnością wiesz, że polskie prawo przewiduje różne formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Są to:

 • jednoosobowa działalność gospodarcza,
 • spółka cywilna,
 • spółka jawna,
 • spółka partnerska,
 • spółka komandytowa,
 • spółka komandytowo-akcyjna,
 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • spółka akcyjna.

Działalność dwóch pierwszych regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego, natomiast pozostałych – kodeksu spółek handlowych.
I tu pojawia się dylemat – KTÓRĄ Z TYCH FORM WYBRAĆ ?

Najpopularniejsze wpisy

 • Praca za granicą, rozliczenie podatków. To musisz wiedzieć

  Gdy w 2004 r. Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, otworzyły się dla Polaków możliwości zarobkowania poza granicami kraju. Mimo, że już od wielu lat możemy swobodnie uzyskiwać dochody w różnych krajach Europy i świata, ciągle nie wszyscy jesteśmy świadomi, że wiąże się to z obowiązkiem rozliczenia w Polsce dochodów uzyskanych za granicą. Rozliczenia podatkowe, a przychody osiągane za granicą Sposób opodatkowania dochodów uzyskiwanych za granicą zależy od tego, w którym kraju mamy miejsce zamieszkania, a także od tego, czy Polska ma z tym krajem podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ograniczony obowiązek podatkowy — dotyczy osób (nierezydentów), które nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Opodatkowaniu podlegają jedynie dochody uzyskane ze źródeł położonych w Polsce.
 • Jak założyć firmę? Pomoc w założeniu firmy cz. 2 z 2

  W pierwszej części poradnika poruszone zostały podstawowe kwestie związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Zainteresowanych tematem zachęcamy do zapoznania się pierwszą częścią: Jak założyć firmę? Pomoc w założeniu firmy cz. 1 z 2 Jak często będziesz płacił podatki ? Wybraliśmy sposób rozliczania, ale jeszcze musimy zdecydować o  częstotliwości płacenia podatków. Mamy do wyboru: miesięcznie kwartalnie Decydując się na  podatek płacony co miesiąc – pamiętamy, że do 20-go dnia miesiąca płacimy podatek za miesiąc miniony. Natomiast płacąc podatek kwartalnie mamy więcej czasu na  skompletowanie dokumentów, na zebranie odpowiedniej kwoty oraz  możliwość dłużej obracać naszymi pieniędzmi. Przy rozliczeniach kwartalnych podatek płacimy do 20-go dnia miesiąca następnego po skończonym kwartale. Osobiście uważam, że łatwiej pamiętać – każdy 20-ty, oznacza termin na zapłatę podatku. To, co się dzieje w Twojej firmie trzeba policzyć…. Zastanów się, ile czasu, uwagi i pieniędzy chcesz przeznaczyć na prowadzenie swojej księgowości.
 • Jak założyć firmę? Pomoc w założeniu firmy cz. 1 z 2

  Masz pomysł na własną firmę? To świetnie. Pomogę Ci przejść przez proces zakładania działalności a jeśli zechcesz - zajmę się księgowością Twojej firmy. Pamiętaj – jako przedsiębiorca będziesz miał i tak dużo obowiązków związanych z prowadzeniem firmy. Księgowość – oddaj w ręce fachowców. A teraz przechodzimy do rzeczy. Z pewnością wiesz, że polskie prawo przewiduje różne formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Są to: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna. Działalność dwóch pierwszych regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego, natomiast pozostałych – kodeksu spółek handlowych. I tu pojawia się dylemat – KTÓRĄ Z TYCH FORM WYBRAĆ ?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Centrum Wspomagania Biznesu Biuro Rachunkowe "Rachmistrz" Barbara Zapadka